Plac Wolności Łódź

Plac Wolności w Łodzi po remoncie

Plac Wolności w Łodzi, nazywany kiedyś Rynkiem Nowego Miasta, to centralny plac w mieście znajdujący się u wylotu popularnej ulicy Piotrkowskiej. Od lat władze miasta nosiły się z zamiarem uczynienia go bardziej przyjaznym dla turystów, a przede wszystkim dla mieszkańców miasta, a na oczątku 2024 roku w końcu zakończono przebudowę. Jak wyglądał Plac Wolności kiedyś i na czym polegała jego metamorfoza?

Dawny Plac Wolności

Plac Wolności w Łodzi to jedna z tych części miasta, które mogą szczycić się dość bogata historią i które zawsze odgrywały sporą rolę w życiu miasta. Plac został wytyczony już w latach dwudziestych XIX wieku jako rynek osady sukienniczej „Nowe Miasto” i miał wówczas kształt regularnego ośmiokąta. Od tamtej pory wielokrotnie ulegał modyfikacjom – w 1827 roku wybudowano tutaj Ratusz i kościół ewangelicki, funkcjonowało tutaj miejskie targowisko, w roku wybuchu powstania styczniowego zmieniono nazwę otaczających plac ulic, a pod koniec XIX wieku pojawiły się tutaj pierwsze tramwaje. Swoja obecną nazwę plac ten uzyskał po zakończeniu pierwszej wojny światowej w 1918 roku, kiedy na mocy Traktatu Wersalskiego Polska po stu dwudziestu trzech latach odzyskała niepodległość. W 2022 roku rozpoczęto przebudowę placu, która miała doprowadzić do tego, aby stał się on miejscem bardziej przyjaznym dla ludzi i zgodnym z dzisiejszymi trendami, w których króluje poszanowanie dla środowiska naturalnego.

Jak wygląda nowy Plac Wolności?

Przebudowa Placu Wolności była istotna w kontekście dostosowania ważnej przestrzeni publicznej do aktualnych trendów, uczynienia jej bardziej funkcjonalnej i reorganizacji ruchu. Docelowo ruch tramwajowy miał zostać przeniesiony na północną stronę placu, ruch okrężny wokół pomnika Tadeusza Kościuszki miał zostać zlikwidowany, a na placu miało pojawić się znacznie więcej zieleni i rzeczywiście taki jest finał przebudowy. Południowa część placu została oddana wyłącznie do użytku pieszych, rondo zostało usunięte, a na placu posadzono drzewa. To jednak nie koniec zmian. Plac Wolności jest dziś miejscem, które ujmuje nie tylko zielenią będącą efektem posadzenia ponad sześćdziesięciu drzew, ale i nową fontanną posadzkową. W wolnych miejscach pojawiło się więcej ławek i plac zabaw, który jest dziś chętnie odwiedzany przez rodziców z małymi dziećmi. Nie zapomniano o aktywności, która od lat boje rekordy popularności, a mianowicie o jeździe na rowerze. O ile w mieście powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, na Placu Wolności postawiono stojaki na rowery. Wykonawca zerwał również starą płytę i zastąpił ją płytami granitowymi, które nawiązują do tych z ulicy Piotrkowskiej, tworząc spójną i harmonijną całość. W efekcie Plac Wolności po metamorfozie nie tylko pięknie wkomponowuje się w miasto i jest przyjazne środowisku, ale też stanowi miejsce przyjemniejsze dla mieszkańców czy turystów w każdym wieku.

Przebudowa Placu Wolności

Remont Placu Wolności kosztował 35 milionów złotych i stanowił przez jakiś czas temat zażartych dyskusji wśród mieszkańców miasta. Dział się tak, ponieważ przebudowa pierwotnie miała zakończyć się wiosną 2023 roku, a trwała niemal rok dłużej. Realizacją przebudowy zajmowała się notowana na giełdzie firma Trakcja, czyli jedna z największych polskich spółek budowlanych, która specjalizuje się w budownictwie infrastrukturalnym, przemysłowym i energetycznym. Już w trakcie prac pojawiły się komplikacje, które wpłynęły na brak terminowości, a mianowicie niespodziewane odkrycia archeologiczne na terenie budowy, konieczność zlikwidowania kolizji z instalacjami podziemnymi czy też wzrost cen materiałów budowlanych wskutek ataku Rosji na Ukrainę. Ostatecznie udało się jednak stworzyć plac, który sprostał wyobrażeniom projektantów i został z zadowoleniem przyjęty przez mieszkańców Łodzi. Plac Wolności po metamorfozie to połączenie estetyki i funkcjonalności, która przejawia się w udogodnieniach dla ludzi w różnym wieku czy też w samowystarczalności w kwestii gromadzenia wody deszczowej, która jest zatrzymywana w specjalnie zaprojektowanym podłożu.