Budynek D kompleksu Nowy Rynek z Poznaniu to realizacja na miarę naszych czasów, która gwarantuje komfort użytkownikom, a jednocześnie została stworzona z największą troską o środowisko naturalne. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że zapotrzebowanie energetyczne budynku jest znacznie niższe niż w standardowych budynkach, a funkcjonalność wcale nie umniejsza walorom estetycznym projektu. Jakie były jego początki, kto za nim stoi i czym wyróżnia się budynek D?
Jak wyglądały początki realizacji?
Nowy Rynek to przestrzeń miejska mająca stanowić namacalny dowód na to, że Poznań rozwija się prężnie i podąża z duchem czasu. W 2021 roku na miejscu dawnego dworca PKS stanąć budynek D, natomiast cały projekt zakłada powstanie zespołu pięciu budynków o charakterze biurowym, ale i o funkcjach mieszkaniowych. Nowoczesny budynek znajduje się zatem w ścisłym centrum miasta przy ulicy Matyi, a nieopodal znajdują się dworzec kolejowy Poznań Główny, przystanki miejskiego transportu czy też popularny kompleks usługowo-handlowy Avenida. Całość została zaprojektowana przed bytomski zespół architektów Medusa Group, który od lat działa pod przewodnictwem cenionego na całym świecie Przemo Łukasika. Studio słynie z realizacji projektów związanych z architekturą, urbanistyką, designem i grafiką, odpowiada za nową architekturę Śląska w latach transformacji systemowej i kojarzy się nowoczesnymi projektami, które świetnie komponują się z historią i charakterem danego miejsca. Nie inaczej jest w przypadku budynku D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu.
Lekkość i dynamiczny charakter
Budynek D charakteryzuje się nowoczesną, dynamiczną bryłą, która mimo powierzchni całkowitej przekraczającej 37 tysięcy metrów kwadratowych, nie robi przytłaczającego wrażenia. Lekkości i subtelnego charakteru nadaje jej szkło fasadowe, a całość zaskakuje różnorodnością, która przejawia się w tarasowych podcieniach, wypiętrzających się strukturach i ciekawym designem, w którym główną rolę odgrywa szkło. Fasada mieni się odcieniami zieleni, które miejscami przechodzą w róż, a pionowy układ kątowników, zabawa kolorem i przeszklone witryny sprawiają, że budynek nie wygląda masywnie. Twórcom zależało na tym, aby powiązać cały kompleks z dzielnicą mieszkaniową Wilda pod względem estetycznym i rzeczywiście udało się sprawić, aby biurowiec nie zdominował zabudowy znajdującej się w okolicy. Jednym z najważniejszych elementów biurowca jest ogólnodostępny dziedziniec stanowiący jednocześnie integralną część kompleksu, jak i przestrzeń publiczną z nieograniczonym dostępem dla każdego.
Troska o środowisko naturalne
W dobie publicznej dyskusji na temat kondycji naszej planety architekci dokładają wszelkich starań, aby proponować klientom rozwiązania na miarę współczesnych potrzeb. Charakterystycznym elementem inwestycji zrealizowanej przez Medusa Group jest szklana fasada budynku o łącznej powierzchni wynoszącej 17 tysięcy metrów kwadratowych, w której zainstalowano szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® SKN 165 II Saint-Gobain Glass. Szkło to ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, przez co zapewnia mniejsze straty ciepła w okresie zimowym, a w okresie letnim promienie słoneczne są skutecznie blokowane, przez co nie trzeba zużywać dodatkowej energii na nadmierne chłodzenie pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest to, że szkło zapewnia optymalny dostęp do światła słonecznego przez cały rok, a system wentylacji i regulacji temperatury oparty na belkach chłodzących zapewnia wielki komfort termiczny, czyste powietrze i bardzo cichą pracę urządzeń. Ponadto biurowiec dysponuje autorskim systemem operacyjnym dostępnym dla pracowników, który ułatwia dostawanie się do budynku dzięki aplikacji mobilnej, a nie za pomocą tradycyjnych kart. Budynek D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu to początek większej inwestycji stanowiący poniekąd preludium dla dalszych realizacji i obietnicę nowoczesnych rozwiązań, które przekładają się na niesamowity efekt wizualny, troskę o środowisko naturalne, a także troskę o jak największy komfort wszystkich użytkowników.